fbpx

 

Trichotillomania

Niepohamowane wyrywanie włosów, czyli trichotillomania, to zaburzenie psychiczne, które przejawia się patologicznym, często niekontrolowanym, wyrywaniem sobie włosów przez chorego, który nie jest w stanie powstrzymać się przed tą czynnością. Chorzy wyrywają włosy znajdujące się nie tylko na głowie (75 proc. pacjentów), ale również rzęsy (53 proc.), brwi (42 proc.), włosy z okolic łonowych (17 proc.) i brody (10 proc.). Łysienie ma różne nasilenie – od niezauważalnego (wyrywanie pojedynczych włosów z niewielkich obszarów) do masywnych, widocznych ubytków owłosienia głowy lub ciała.

 

Przyczyny trichotillomanii

W etiologii rozwoju objawów trichotillomanii wyróżnia się czynniki; genetyczne, temperamentalne i środowiskowe. Mogą do nich należeć m.in.: traumatyczne rozstanie z matką, depresja, stany lękowe oraz przemoc seksualna. Przyczyn tego schorzenia upatruje się także w modyfikacjach w genie SLITRK1, który odgrywa pewną rolę w tworzeniu się połączeń między neuronami czy też w zespole Tourette’a (wrodzone zaburzenie neurologiczne objawiające się występowaniem licznych tików ruchowych i werbalnych). Na ogół to napięcie i stan podenerwowania poprzedzają wyrywanie włosów, choć może się ono pojawić także w chwilach relaksu czy nudy.

 

Skutki trichotillomanii

Nieleczone zaburzenie prowadzi do pogłębiających się zaburzeń funkcjonowania społecznego i zawodowego, jak też innych sfer życia pacjenta. Trichotilomania prowadzi do izolowania się chorych od otoczenia i unikania bliższych kontaktów. Osoby cierpiące na to zaburzenie czują się niezrozumiane przez innych; zazwyczaj nie radzą sobie ze swoim nawykiem i nie wiedzą, gdzie i u kogo szukać pomocy. Wizyta u trychologa to często pierwszy krok na drodze do wyzdrowienia.

 

Inne problemy

Łysienie 

 

 

Masz dodatkowe pytania?

Zostaw dane kontaktowe, oddzwonimy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych

Dziękujemy za wysłanie formularza, skontaktujemy się w najkrótszym możliwym terminie