fbpx

Septoplastyka w znieczuleniu miejscowym

 

septoplastyka w znieczuleniu miejscowym

 

 

Jakie są rodzaje zniekształceń przegrody nosa?

Zniekształcenie, skrzywienie przegrody nosa może obejmować część chrzęstno-przednią lub kostno-tylną, w niektórych przypadkach dotyczy dwóch części naraz. Zmiany związanie ze zniekształconą przegrodą nosa najczęściej występują pod postacią skrzywienia lub kolca przegrody nosa. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z niesymetrycznymi nozdrzami przednimi (niesymetryczne ,,dziurki nosa “). Idealnie prosta, leżąca perfekcyjnie pośrodku ciała przegroda nosa jest rzadkością, a jej skrzywienia i zniekształcenia występują niezwykle często.

 

Przyczyny powstawania zniekształceń przegrody nosa

Najczęściej przyczyną jest wcześniej przebyty uraz nosa- niezależnie od tego czy uraz był przebyty niedawno lub np. w dzieciństwie, o czym pacjent może nawet nie pamiętać. Zdarza się, że przyczyną jest uraz okołoporodowy, który ujawnia się dopiero w okresie dynamicznego wzrostu dziecka. Niektóre deformacje przegrody nosa mogą mieć skłonność dziedziczną i występować w rodzinnie od pokoleń.

 

Objawy krzywej przegrody nosa

Do najczęstszych problemów zgłaszanych przez pacjentów należą:

 • jednostronne lub nawet obustronne upośledzenie drożności nosa, czasem wręcz zatkanie nosa- powstała niedrożność może doprowadzić do chrapania i powstania bezdechów sennych;
 • nawracające infekcje zatok obocznych nosa;
 • upośledzenia czynności trąbek słuchowych i zawiązane z tym nawracające zapalenia uszu środkowych jak również problemy z prawidłowym wyrównywaniem ciśnienia w uszach
 • nawracające krwawienia z nosa;
 • nieżyty błony śluzowej górnych dróg oddechowych;
 • zaburzenia mowy i śpiewu.

Zdarza się, że znaczne skrzywienie i zniekształcenie przegrody nosa wykrywane są przypadkowo, podczas rutynowego badania laryngologicznego i nie dają żadnych objawów. Takim badaniem rutynowym może być np. badanie laryngologiczne podczas naboru do służb mundurowych jak. np. do straży pożarnej, policji gdzie skrzywienie przegrody może zdyskwalifikować kandydującego.

 

Diagnostyka krzywej przegrody nosa

Podejrzenie zniekształconej przegrody nosa można postawić już nawet na podstawie wywiadu i rozmowy z pacjentem słysząc jego ,,nosową” mowę pacjenta. Badanie przy pomocy wziernika lub fiberoskopu ostatecznie potwierdza rozpoznanie. W uzasadnionych przypadkach zniekształcenie przegrody nosa można dobrze uwidocznić na zdjęciu RTG zatok lub jeszcze lepiej – tomografii komputerowej nosa i zatok.

 

Leczenie krzywej przegrody nosa

W przypadku zaburzeń drożności nosa wynikających ze zniekształceń, deformacji przegrody nosa rozwiązaniem jest leczenie operacyjne.
Często skrzywieniu przegrody nosa towarzyszą zniekształcenia i przerosty małżowin nosowych. Wymaga to wykonania jednoczesnej konchoplastyki- czyli zmniejszenia małżowiny.

 

Wskazania do leczenia krzywej przegrody nosa

 • niedrożny całkowicie nos, zarówno jedno, jak i obustronnie;
 • upośledzenie węchu;
 • nieżyt błony śluzowej nosa;
 • powracające zapalenie zatok obocznych nosa, migdałków podniebiennych, kanałów łzowych;
 • przewlekłe lub nawracające zapalenie ucha środkowego;
 • nawracające krwawienia z nosa;
 • względy kosmetyczne.

U dzieci i osób w wieku podeszłym wykonanie zabiegu należy rozważać jedynie w przypadkach głęboko uzasadnionych.

 

Przeciwwskazania

Operacji korekcyjnych przegrody nosa nie należy wykonywać:

 • u pacjentów, u których występują zmiany zanikowe błony śluzowej nosa;
 • w przypadku chorych z ostrymi stanami zapalnymi błony śluzowej nosa i zatok.

 

Jak przygotować się do zabiegu

Pacjent musi być bez ostrych infekcji, oraz na czczo przez 6 godzin przed zabiegiem.
Jeśli pacjent cierpi na poważne schorzenia ogólne takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa serca, zaburzenia rytmu serca, alergia itd. lub przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi, obowiązkowo musi poinformować o tym lekarza operującego i zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego w celu odpowiedniego przygotowania do operacji. Jeśli pacjent ma próchnicę zębów, musi wyleczyć zęby odpowiednio wcześniej.

 

Przebieg zabiegu

Korektę krzywej przegrody nosa można wykonać zarówno w znieczuleniu miejscowym z np. dożylną sedacją(potoczny ,,głupi Jaś”)- pacjent jest przytomny podczas operacji, ale nie odczuwa bólu, dzięki znieczuleniu miejsca zabiegu lub w znieczuleniu ogólnym (narkozą). Zastosowanie konkretnego rodzaju znieczulenia jest uzależnione od ogólnego stanu chorego jak również występujących innych schorzeń u chorego, które mogą być przeciwwskazaniem do znieczulenia ogólnego.
Celem zabiegu jest eliminacja skrzywienia przegrody nosa i ustawienie jej w linii pośrodkowej ciała. Podczas zabiegu podśluzówkowo koryguje się ustawienie zniekształconego szkieletu chrzęstno-kostnego a pod koniec zabiegu usztywnia się przegrodę separatorami oraz zakłada się tamponadę przednią na 1-2 dni. Separatory i szwy usuwa się z nosa po 5- 7 dniach od zabiegu. Sam zabieg trwa zazwyczaj 45-60 minut.

 

Po zabiegu

Pacjent po zabiegu w znieczuleniu miejscowym pozostaje pod opieką pielęgniarki do 3-4 godzin, po czym w asyście osoby towarzyszącej może opuścić klinikę. Dopiero po 1-2 godzinach po zabiegu można się napić chłodnego płynu oraz zjeść niewielki posiłek.

 

Zalecenia pozabiegowe

Nos po prostowaniu przegrody nosa może być zatkany/niedrożny przez 2-3 tygodnie – jest to normalny przebieg gojenia się po zabiegu. Przez kilka dni po zabiegu u pacjenta mogą występować wycieki z nosa w postaci śluzowo-krwistej wydzieliny. Jamę nosa należy przez kilka tygodni nawilżać odpowiednimi-zaleconymi przez lekarza preparatami. Należy unikać większego wysiłku fizycznego przez okres 8-10 dni. Nie wolno spożywać alkoholu i gorących napojów przez co najmniej 48 godzin po zabiegu- mogą one przyczynić się do wywołania krwotoku z nosa. Bezwzględnie należy unikać kontaktu z osobami chorującymi na infekcję górnych dróg oddechowych jak również unikać przebywania w zbyt suchych zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach. Pacjent jest też zobowiązany do niepalenia papierosów przez miesiąc czasu od zabiegu.
Zauważalna poprawa drożności nosa następuje zazwyczaj po około 7-10 dniach od zabiegu, natomiast pełen powrót do sprawności – uzyskanie prawidłowej drożności nosa po miesiącu od zabiegu. Przy zabiegu łączonym z konchoplastyką może wydłużyć ten czas do ok. 2 miesięcy.

 

Inne zabiegi laryngologiczne

http://www.olimedica2.prohost.pl/zabiegi-laryngologiczne/

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt