Ciągle zatkany nos, któremu czasem towarzyszą inne objawy. Wielu rodziców zmaga się z tą dolegliwością u swojego dziecka. Z jednej strony katar nie jest niepokojącym objawem, z drugiej może zwiastować poważniejsze dolegliwości.
Katar to inaczej ostry nieżyt błony śluzowej nosa, który powoduje produkcję nadmiernej wydzieliny oraz blokadę drożności nosa, a także osłabienie nosa. Wydzielina może być śluzowa, wodnista oraz przeźroczysta albo gęsta i żółto-zielona. Katar infekcyjny może być wirusowy, bakteryjny lub alergiczny. Kiedy mówi się o przewlekłym katarze? Zwykle jest to nieżyt, który trwa nieprzerwalnie lub powtarza się w formie częstych napadów.
Przyczyn przewlekłego kataru może być kilka:
Leczenie przewlekłego kataru zależy od jego przyczyny. Dlatego powinno się udać z dzieckiem do lekarza, który prawidłowo określi co go spowodowało i jakie działania należy podjąć. Właściwą diagnozę ułatwi dokładne przedstawienie dodatkowych objawów. Wówczas lekarz ustali prawdopodobną przyczynę kataru i od razu ustali, na które badania skierować dziecko. Metod leczenia jest kilka. W przypadku infekcji i alergii wystarczy stosowanie lekarstw zalecanych przez lekarza. Jeżeli do nosa dostanie się ciało obce doktor będzie musiał je usunąć, a następnie trzeba postępować według jego zaleceń. W przypadku przyczyn laryngologicznych może wystarczyć stosowanie odpowiednich lekarstw, ale czasem konieczna jest operacja (przerost migdałków, wady budowy nosa).
Niezależnie od przyczyny można stosować się do kilku zaleceń. Warto nawilżać śluzówkę nosa w celu złagodzenia objawów. Pomogą w tym roztwory wody morskiej w atomizerach lub sól fizjologiczna – bezpośrednio z ampułki lub przy użyciu nowoczesnych przyrządów. Można też stosować nawilżacze powietrza i dbać o odpowiednią temperaturę pomieszczeń oraz starać się nie przebywać z dzieckiem w pomieszczeniach zadymionych oraz takich, w których panuje duża koncentracja pyłów.