Polipy nosa to łagodne przerosty błony śluzowej nosa spowodowane najczęściej odczynem zapalnym lub alergicznym. Wyglądem przypominają owoc winogrona i zakończone zwykle cienką szypułą. We wnętrzu zawierają dużą ilość płynu oraz drobne naczynia krwionośne. W dotyku o konsystencji ciała meduzy.
Typowe objawy występowania polipów w nosie to przede wszystkim:
Kiedy polipy całkowicie wypełnią jamę nosa oraz występują w nim odpowiednio długo, mogą prowadzić do ucisku, deformacji oraz zniszczenia struktury nosa. Ponadto zmuszają chorego do stałego oddychania przez otwarte usta. Powyższe może powodować uporczywe chrapanie w czasie snu a w rezultacie doprowadzić do tzw. zespołu bezdechów w czasie snu.
Celem zabiegu jest uzyskanie prawidłowej drożności nosa oraz wentylacji zatok wraz z maksymalnym zaoszczędzeniem błony śluzowej nosa.
Zabieg polega na usunięciu polipów przy pomocy specjalnej pętli oraz kleszczyków. Jest wykonywany przez jamę nosa. Możliwy do wykonania w ogólnym znieczuleniu lub w miejscowym znieczuleniu jamy nosa ewentualnie wraz z tzw. sedacją. Do nosa wkłada się specjalną pętlę, którą usuwa się polipy. Sam zabieg trwa zwykle około 30-60 minut i zwykle towarzyszy mu krwawienie z nosa, najczęściej ustępujące samoistnie w ciągu kilkunastu minut. Czasem krwawienie wymaga założenia na okres jednej doby tzw. tamponady.
Przede wszystkim pacjent przed zabiegiem musi być zdrowy. Obowiązkowe jest także wykonanie niezbędnych badań i konsultacji specjalistycznych. Jeśli pacjent choruje na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową serca, zaburzenia rytmu serca, alergię itd. lub przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi, musi poinformować o tym lekarza w celu odpowiedniego przygotowania do zabiegu. Jeśli pacjent ma próchnicę zębów, musi zgłosić się do dentysty i wyleczyć zęby odpowiednio wcześniej. Ostatni posiłek przed zabiegiem, pacjent powinien zjeść najpóźniej 6 godzin wcześniej.
Przed zabiegiem zaleca się wykonanie badań krwi: morfologii , układ krzepnięcia (oznaczenie wskaźników INR i APTT) oraz ewentualnie inne dodatkowe badania zlecone przez lekarza. Jeśli pacjent cierpi na przewlekłe schorzenia, wymagane są także konsultacje właściwych specjalistów (np.kardiolog, endokrynolog, neurolog, itp.).
Przed zabiegiem chory powinien zapewnić sobie transport powrotny do domu z osobą towarzyszącą. Nie powinien prowadzić samochodu ani jechać środkami transportu publicznego. Po zabiegu czasem w razie dolegliwości można przyjmować przez kilka dni leki przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne. Zaleca się również ograniczenie aktywności fizycznej przez co najmniej tydzień. Po zabiegu pacjent powinien zwrócić uwagę na pojawienie się krwawienia z nosa i jamy ustnej, nasilone wymioty lub podwyższoną temperaturę ciała-należy o tym poinformować leczącego lekarza. Dopiero po 2-3 godziny po zabiegu, można napić się niegazowanej, chłodnej lub letniej wody oraz zjeść niewielki posiłek. Nie wolno pić alkoholu oraz gorących napojów przez co najmniej 48 godzin po zabiegu. Mogą one wywołać krwotok. Nos po zabiegu polipektomii może być niedrożny nawet przez 2-3 dni – jest to normalny przebieg gojenia. Przez kilka dni bezpośrednio po zabiegu mogą pojawiać się wycieki śluzowo-krwistej wydzieliny z jam nosa. Lekarz często przepisuje leki donosowe mające na celu nawilżenie jamy nosa i ułatwiające właściwe gojenie. Bezwzględnie należy unikać kontaktu z chorymi na infekcję górnych dróg oddechowych jak również przebywania w zakurzonych, zadymionych i zbyt suchych i gorących pomieszczeniach. Poprawa drożności nosa następuje po około 7-10 dniach od zabiegu, natomiast uzyskanie prawidłowej drożności nosa po 2-3 tygodniach.