Kryptoliza migdałków podniebiennych to zabieg tzw. złotego środka, czyli małoinwazyjna metoda leczenia, podejmowana w sytuacji, kiedy objawowe leczenie migdałków jest niewystarczające, natomiast nie ma wskazań do zastosowania metody radykalnej, czyli wycięcia migdałków.
Zabieg ten wykonuje się, kiedy w kryptach migdałków (szczelinach, które sięgają głęboko w tkankę tworzącą te struktury) zalega detryt. Detryt to organiczna materia złożona ze złuszczonych komórek nabłonka i martwych komórek układu krwionośnego i limfatycznego. Komórek tych gromadzi się w kryptach migdałków podniebiennych dużo, ponieważ migdałki są silnie unaczynionymi skupieniami tkanki limfatycznej. Krypty migdałkowe ulegają samoistnemu oczyszczaniu z zalegającego detrytu, ale jeśli sprawność tego procesu zostanie zakłócona, dochodzi do nagromadzenia się masy organicznej w szczelinach migdałków. Skutkiem nagromadzenia detrytu są biało-szarawe serowate grudki, które widać na powierzchni migdałków w postaci czopów. Nie powodują one poważniejszych konsekwencji dla zdrowia, ale często są przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust (tzw. halitoza) i mogą powodować przerost migdałków. Konsekwencją mogą być częstsze infekcje lub wrażenie ciała obcego w gardle.
Celem kryptolizy jest oczyszczenie migdałków z detrytu, zamknięcie i spłycenie krypt. Ostatecznie migdałki ulegają zmniejszeniu, znika bolesność gardła, a oddech staje się świeższy.
https://www.youtube.com/watch?v=GjGJypNwZYg
W zastosowaniu są dwie metody:
Wykorzystuje się tu wpływ bardzo niskiej temperatury. Przy pomocy specjalnej sondy aplikuje się zimno w obszar poddawany zabiegowi. Miejscowo działające zimno wymraża tkankę, a jednocześnie stymuluje migdałki do pracy i wzmacnia funkcje immunologiczne organizmu. Redukcję wielkości migdałków, spłycenie krypt i zmniejszenie ilości zalegającego w szczelinach detrytu uzyskuje się już po 1-2 zabiegach.
Wykorzystuje się tu zjawisko radiofrekwencji. Fale radiowe emitowane przez specjalną sondę, którą nakłuwa się migdałek w miejscu, gdzie tworzą się czopy, powodują miejscową koagulację tkanki. Dochodzi do oczyszczenia krypty i stymulacji procesów regeneracyjnych, a w wygojonych miejscach nie tworzy się wydzielina detrytowa. U większości pacjentów wystarczy przeprowadzić 1 zabieg, aby uzyskać pozytywne efekty. W niektórych przypadkach procedurę trzeba powtórzyć.
Procedurę, niezależnie od tego, czy to kryptoliza kriochirurgiczna czy radiochirurgiczna, przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub bez znieczulenia. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych. Trwa ok. pół godziny. Przez pół godziny po jego zakończeniu pacjent pozostaje pod opieką personelu medycznego, a potem wraca do domu. Bezpośrednio po zabiegu migdałki i gardło mogą być zaczerwienione i bolesne, stan taki utrzymuje się do około 1 tygodnia. Po godzinie od zabiegu może już pić i spożywać posiłki.
Zobacz jak wygląda zabieg
https://www.youtube.com/watch?v=3MJLaXexHWQ&t=13s
Całkowite spłycenie krypt oraz ich oczyszczanie następuje do drugiego miesiąca po wykonaniu zabiegu – wtedy dopiero można ocenić jego efekty.
Bezpośrednio na 3 godziny przed zabiegiem nie należy spożywać pokarmów oraz pić, zdecydowanie ułatwi to wykonanie zabiegu oraz zmniejszy odruch wymiotny, który może się pojawić w jego trakcie.
Zabieg wykonuje lek. med. Aleksander Żmudziński, specjalista laryngolog – chirurg głowy i szyi, lekarz z 25 letnim doświadczeniem zabiegowym.
Rejestracja telefoniczna w godzinach:
od poniedziałku do piątku między 9 a 18
w soboty między 9 a 14
e-mail: info@olimedica.pl