fbpx

Kryptoliza migdałków podniebiennych

 

kryptoliza migdałków

 

Kryptoliza migdałków podniebiennych to zabieg tzw. złotego środka, czyli małoinwazyjna metoda leczenia, podejmowana w sytuacji, kiedy objawowe leczenie migdałków jest niewystarczające, natomiast nie ma wskazań do zastosowania metody radykalnej, czyli wycięcia migdałków.

 

Dlaczego wykonuje się krytpolizę migdałków podniebiennych?

Zabieg ten wykonuje się, kiedy w kryptach migdałków (szczelinach, które sięgają głęboko w tkankę tworzącą te struktury) zalega detryt. Detryt to organiczna materia złożona ze złuszczonych komórek nabłonka i martwych komórek układu krwionośnego i limfatycznego. Komórek tych gromadzi się w kryptach migdałków podniebiennych dużo, ponieważ migdałki są silnie unaczynionymi skupieniami tkanki limfatycznej. Krypty migdałkowe ulegają samoistnemu oczyszczaniu z zalegającego detrytu, ale jeśli sprawność tego procesu zostanie zakłócona, dochodzi do nagromadzenia się masy organicznej w szczelinach migdałków. Skutkiem nagromadzenia detrytu są biało-szarawe serowate grudki, które widać na powierzchni migdałków w postaci czopów. Nie powodują one poważniejszych konsekwencji dla zdrowia, ale często są przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust (tzw. halitoza) i mogą powodować przerost migdałków. Konsekwencją mogą być częstsze infekcje lub wrażenie ciała obcego w gardle.

Celem kryptolizy jest oczyszczenie migdałków z detrytu, zamknięcie i spłycenie krypt. Ostatecznie migdałki ulegają zmniejszeniu, znika bolesność gardła, a oddech staje się świeższy.

 

Wskazania

  • przewlekłe zapalania migdałków;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • dyskomfort w gardle;
  • bolesność gardła;
  • uczucie zawadzania w gardle;
  • kamienie (czopy migdałkowe).

 Zobacz na czym polega zabieg kryptolizy migdałków podniebiennych – przebieg zabiegu

 

https://www.youtube.com/watch?v=GjGJypNwZYg

Jak przeprowadzana jest kryptoliza migdałków podniebiennych?

W zastosowaniu są dwie metody:

  • Kryptoliza kriochirurgiczna 

Wykorzystuje się tu wpływ bardzo niskiej temperatury. Przy pomocy specjalnej sondy aplikuje się zimno w obszar poddawany zabiegowi. Miejscowo działające zimno wymraża  tkankę, a jednocześnie stymuluje migdałki do pracy i wzmacnia funkcje immunologiczne organizmu. Redukcję wielkości migdałków, spłycenie krypt i zmniejszenie ilości  zalegającego w szczelinach  detrytu uzyskuje się już po 1-2 zabiegach.

  • Kryptoliza radiochirurgiczna

Wykorzystuje się tu zjawisko radiofrekwencji. Fale radiowe emitowane przez specjalną sondę, którą nakłuwa się migdałek w miejscu, gdzie tworzą się czopy, powodują miejscową koagulację tkanki. Dochodzi do oczyszczenia krypty i stymulacji procesów regeneracyjnych, a w wygojonych miejscach nie tworzy się wydzielina detrytowa. U większości pacjentów wystarczy przeprowadzić 1 zabieg, aby uzyskać pozytywne efekty. W niektórych przypadkach procedurę trzeba powtórzyć.

 

Czy zabieg kryptolizy jest bolesny? Czy jest bezpieczny?

Procedurę, niezależnie od tego, czy to kryptoliza kriochirurgiczna czy radiochirurgiczna, przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub bez znieczulenia. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych. Trwa ok. pół godziny. Przez pół godziny po jego zakończeniu pacjent pozostaje pod opieką personelu medycznego, a potem wraca do domu. Bezpośrednio po zabiegu migdałki i gardło mogą być zaczerwienione i bolesne, stan taki utrzymuje się do około 1 tygodnia. Po godzinie od zabiegu może już pić i spożywać posiłki.

Zobacz jak wygląda zabieg

https://www.youtube.com/watch?v=3MJLaXexHWQ&t=13s

Efekty zabiegu

Całkowite spłycenie krypt oraz ich oczyszczanie następuje do drugiego miesiąca po wykonaniu zabiegu – wtedy dopiero można ocenić jego efekty.

Przygotowanie przed zabiegiem

Bezpośrednio na 3 godziny przed zabiegiem nie należy spożywać pokarmów oraz pić, zdecydowanie ułatwi to wykonanie zabiegu oraz zmniejszy odruch wymiotny, który może się pojawić w jego trakcie.

 

Wypełnij ankietę i dowiedz się czy masz problem z halitozą

 

 

Więcej informacji

Czopy na migdałkach

Jaką funkcję pełnią migdałki?  

Angina latem  

 

 

 


Lekarz wykonujący zabieg

Zabieg wykonuje lek. med. Aleksander Żmudziński, specjalista laryngolog – chirurg głowy i szyi, lekarz z 25 letnim doświadczeniem zabiegowym.

 

Rejestracja

  • tel. +48 793 138 757
  • tel. +48 91 307 80 29

Rejestracja telefoniczna w godzinach:
od poniedziałku do piątku między 9 a 18
w soboty między 9 a 14

e-mail: info@olimedica.pl

 

 

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt