fbpx

Korekcja odstających uszu

Korekcja odstających uszu (otoplastyka) to zabieg z zakresu chirurgii estetycznej, który polega na poprawie ustawienia małżowin usznych względem głowy oraz odpowiednim ułożeniu i umocowaniu chrząstki. Problem odstających uszu dotyczy około 1-5 proc. populacji, w niektórych przypadkach jest cechą rodzinną. Deformacja może dotyczyć jednej lub obu małżowin usznych, najczęściej jednak występuje po obu stronach. Otoplastyka jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji estetycznych w obrębie głowy i jednocześnie najczęstszym zabiegiem estetycznym przeprowadzanym u dzieci. Zabiegowi korekcji uszu poddają się także dorośli, częściej kobiety niż mężczyźni.

Odstające uszy stanowią dla pacjentów problem psychologiczny, zwłaszcza dla dzieci. Przyczyniają się do obniżenia jakości życia dziecka – zmniejsza się jego poczucie własnej wartości, co przekłada się na słabe wyniki w nauce i trudności w relacjach z innymi. Dla dorosłych osób odstające uszy są źródłem kompleksów i złego samopoczucia, stając się również przyczyną izolacji społecznej, problemów w pracy i zamknięcia się w sobie.

Zalety zabiegu

Zoperowane uszy poprawiają nie tylko wygląd, ale również samopoczucie i samoocenę pacjenta. Otoplastyka wykonywana jest na ogół w znieczuleniu miejscowym (zwłaszcza u dorosłych), z czym wiąże się brak bólu, nudności i uczucia skołowania. Od razu po operacji pacjent wraca do domu.

Wskazania

Defekt urody, jakim są odstające uszy, największy problem stanowi dla dzieci, które nierzadko są z tego powodu wyszydzane i wyśmiewane przez swoich rówieśników. Aby uchronić dziecko od nieprzyjemnych przeżyć i traumy, korekcję odstających uszu powinno się przeprowadzić możliwie najwcześniej – najlepiej w wieku 5-6 lat, ponieważ wtedy proces wzrostu i kształtowania uszu jest już niemal ukończony.

Przed zabiegiem

Pacjent powinien wykonać niezbędne badania, takie jak grupa krwi, morfologia i podstawowe parametry układu krzepnięcia (PT, APTT, INR). Zaleca się również sprawdzenie poziomu elektrolitów w surowicy (sód i potas), stężenia glukozy na czczo oraz poziomu przeciwciał HBs i anty-HCV.

Na czym polega zabieg

Przeważnie zabieg korekcji odstających uszu trwa około 1,5 godziny; lekarz prowadzi niewielkie nacięcia na tylnej powierzchni ucha i odseparowuje skórę w celu odsłonięcia chrząstki. Następnie nacina chrząstkę, modeluje ją i przeciąga ku tyłowi. Jeżeli małżowina jest za duża, można wyciąć część chrząstki. Po odpowiednim ułożeniu chrząstki lekarz usuwa nadmiar skóry. Ostatnim etapem zabiegu jest nałożenie szwów, które utrzymają nowy kształt ucha. Na sam koniec nakładane są na rany opatrunki z antybiotykiem i bandaż elastyczny – jego zadaniem jest lepsze ukształtowanie uszu.

Zalecenia po zabiegu

Ranę należy czyścić płynami do dezynfekcji skóry (np. Skinsept lub Octenisept). Przez tydzień od operacji nie można myć głowy. Po tygodniu od zabiegu możliwy jest powrót do pracy, a po upływie dwóch tygodni do aktywności fizycznej. Zaleca się unikanie sportów kontaktowych przez najbliższe 2-3 miesiące, a także noszenie specjalnej elastycznej opaski na głowę, która chroni uszy przed różnego rodzaju urazami.

Efekty zabiegu

Pierwsze zmiany widoczne są natychmiast po zabiegu. Proces przebudowy chrząstki małżowiny usznej zajmuje około 6 miesięcy; po upływie tego czasu staje się ona twardsza i bardziej elastyczna. Ukształtowana operacyjnie chrząstka ucha pozostaje już taka na zawsze; po operacji uszy są bardziej symetryczne i proporcjonalne.

Przeciwwskazania

Przeważnie nie ma przeciwwskazań do wykonania korekcji odstających uszu, jednak warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu są prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych i dobry ogólny stan zdrowia. Główne przeszkody stanowią infekcje, miejscowe występowanie stanu zapalnego lub zmian ropnych, zaburzenia krzepliwości krwi, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze oraz miesiączka.

 


Lekarz wykonujący zabieg

Zabieg wykonuje chirurg głowy i szyi, lekarz medycyny estetycznej doktor Aleksander Żmudziński,  lekarz z 25 letnim doświadczeniem zabiegowym.

Rejestracja

  • tel. +48 793 138 757
  • tel. +48 692 455 110

Rejestracja telefoniczna w godzinach:
od poniedziałku do piątku między 9 a 18
w soboty między 9 a 14

e -mail: info@olimedica.pl

Cennik

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt